Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Nasilje u organizaciji". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.
Универзитет Мегатренд
Факултет за пословне студије Пожаревац
СЕМИНАРСКИ РАД
НАСИЉЕ У ОРГАНИЗАЦИЈИ
Професор: Студент:
Проф др Дејан Стојковић Алексић Катарина Ф/012/07
Сарадник у настави:
Иван Ивановић
У Пожаревцу, мај, 2010.
С А Д Р Ж А Ј
УВОД.........................................................................................................................................3
Врсте мобинга...........................................................................................................................4
Врсте напада.............................................................................................................................4
Здравствени симптоми и сметње...........................................................................................5
Како долази до развоја насиља у организацији?..................................................................8
Карактерне особине жртве.....................................................................................................8
Пример случаја жртве насиља у организацији....................................................................9
ЗАКЉУЧАК............................................................................................................................11
ЛИТЕРАТУРА........................................................................................................................12
УВОД
Постоје различити термини који су повезани са насиљем на радном месту и граница између њих нису јасно подвучене.
Напад-намера да се друга осаоба повреди, ту спада и сексуални напад.
Злостављање-понашање које понижава или на други начин покаѕује недостатак поштојавања и вредности према појединцу или групи.
Узнемиравање-представља агресивно и наметљиво понашање, са сексуалним, расним и физичким елементима. То понашање вређа достојанство нападнуте особе.
Претње-то је употреба физичке силе, која код нападнуте особе изазива страх и та особа је због тога принуђена да наступи по нахођењу особе која јој прети.
Застрашивање-једна особа или више њих константно се увредљиво понашају према једној особи, и настоје да је увреде.
Данас је у свету, а и код нас иако се на то не обраћа велика пажња, заступљен психолошки терор, односно мобинг о коме ће бити више речи у овом раду.
Мобинг је патолошка (непријатељска и неетичка) комуникација на радном месту, коју систематски упућује једна или више особа углавном ка једној особи током мобинга изложеној психичком злостављању и стављеној у беспомоћну и безизлазну ситуацију где је задржана средствима константних активности мобинга.
Активности мобинга су веома фрекфентне (барем једном седмично) и одигравају се током дужег временског периода најмање шест месеци. Због велике учестаности и дуготрајности непријатељског понашања ово малтретирање резултује великом менталном, психосоматском и социјалном патњом.
Реч мобинг, енглески ,, моbbing,, је кованица од глагола ,,то mob,, сто значи простачки напасти, насрнути. Често се повезује и са речју ,,bully,, ( силеџија, насилник, злостављати, кињити).
Генерално, ради се о новодефинисаном, али одавно постојећем облику злостављања на радном месту. Мобинг има много подоблика, али у суштини подразумева стално нападање, понижавање, злостављање и изолацију, све до тачке када особа изложена мобингу једноставно више не може да функционише на радном месту, а све са крајним циљем да се она потпуно елиминише, или да се једноставно прогласи параноичном или лудом. Ради се о злостављању које углавном није сексуално и расно мотивисано. Психијатри, али и многи други лекари, кажу да се са таквим проблемом већ дуго сусрећу, али да је он тек скоро добио и своју дијагнозу. Какве је размере у свету попримио мобинг говоре многи законски акти донесени у многим државама, претежно развијеним, који предвиђају санкције у случајевима мобинга.
---------- CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ----------
MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: [email protected]
maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!